امروز  سه شنبه 1403/4/5

جاذبه های گردشگری

دره جنگلی زیبا و دیدنی ایردموسی

image

بخش ایردموسی در فاصله 14 كیلومتری غرب اردبیل در پهنه دشت اردبیل واقع گردیده است آب و هوای این روستا كوهستانی و معتدل می‌باشد . این روستا مانند سایر مناطق اردبیل در بهار و تابستان دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب و در زمستان نیز دارای آب و هوای خنک است.دره جنگلی زیبا و دیدنی ایردموسی كه از نزدیكی های سرعین شروع شده و  تا روستای نوران كشیده شده  با چشم اندازی بسیار زیبا، نهرها و چشمه سارها، چمنزارهای انبوه، باغات میوه، قابلیت ویژه ای جهت گردشگری و استراحت و تفریح دارد، این محیط یکی از کانونهای مورد علاقه و استفاده سرعین و گردشگران سایر نقاط و دوستداران طبیعت می باشد.

دهكده صخره اي باستاني ويند کلخوران

image

دهكده صخره اي باستاني ويند در حدود 5 كيلومتري جنوب و جنوب غربي سرعين و در نزديكي جاده اردبيل – نير قرار گرفته است. مناطقي كه خانه هاي سنگي در آن قرار گرفته اند قوردي قيه، تپه چله خانه، قره قيه و مسجديري ناميده مي شود. اين روستا دهكده اي سنگي با مجموعه اي از خانه هاي سنگي منفرد به صورت يك پديده معماري تاريخي و باستاني استثنايي وجود دارد كه شكل كنده شدن اين منازل در زير تپه هاي سنگي و رسوبي و نوع كنده شدن آنها كه نهايتاً منجر به آفرينش چنين آثاري شده است، در نوع خود كم نظير مي باشد.

دربند ورگه سران

image

روستاي ورگه سران در شمال سرعين و دامنه هاي کوه سبلان قرار گرفته، داراي مناظر طبيعي زيبا و دل انگيزي مي باشد از آن جمله در بند ورگه سران، که در دره و تنگه اي طبيعي و زيبا قرار گرفته است. چشمه هاي زيادي معروف به قيرخ بولاخ (چهل چشمه) وجود دارد که آبشاري ديدني در اثر برخورد آب چشمه ها با صخره ها در مسير رود حاصل از آب چشمه ها، چشم اندازي زيبا بوجود آورده است. علاوه بر آن غارهاي بزرگ و کوچک طبيعي در دامنه کوهها و صخره ها به همراه چمنزارها و گلهاي وحشي رنگارنگ، محيطي بکر و دست نخورده، جذاب و ديدني را بوجود آورده است.

 

روستای آتشگاه

image

روستای آتشگاه از توابع دهستان سبلان در 5 کیلو متری شمال سرعین در مسیر روستای ارجستان  واقع شده است این روستا از باستانی ترین مکان های شهر سرعین و استان است و برفراز تپه باستانی  که امروزه خرابه ای از آتشکده مذکور باقی مانده است نشان از رونق این منطقه  در دورانهای تاریخی گذشته ایران و منقطه آذربایجان میباشد  که بر اساس اسناد تاریخی این مکان از مراکز مهم و مقدس آیین زرتشتی در دوران ساسانی بوده است در این روستا مقبره ی امامزاده ای بر روی تپه ای واقع است که به علت سفید رنگ بودن این مقبره این روستا به آغ مام (امامزاده ی سفید) نیز مشهور گشته است. آبمعدنی گوزسویی :در محوطه ی مسجدی که در پایین امامزاده عبد الله واقع گشته قرار دارد.

روستای کنزق

image

روستاي گنزق در فاصله 3 كيلومتري شرق سرعين قرار دارد . از روستاي قديمي و زلزله زده آن خرابه هائي پابرجاست . در حوالي دامنه جنوب ، جنوب غربي و شرق آن يك رشته خانه هاي صخره اي و زير زميني با شاكال و فضاهاي مختلف كنده شده زيبا و شگفت انگيز قرار دارد،معبد آناهيتا  روستاي«گنزق» از دوران مادها تونلهاي زيرزميني تودرتو و دهليزهاي چند اطاقه ايجاد شده است كه براي زندگي جمعي استفاده مي شده است.